1pxProducenci
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się

Materace przeciwodleżynowe

Opieka nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w będącą w okresie rehabilitacji po wypadku czy poważnej operacji wymaga troski o jej powrót do zdrowia i komfort. Szczególnie w przypadku osób leżących poważnym problemem są odleżyny. Powstają one w wyniku ucisku na tkanki i ograniczenia do nich dopływu krwi oraz tlenu. Zaniedbanie tej kwestii i profilaktyki odleżyn prowadzi do poważnych konsekwencji, włącznie z trudnymi do wygojenia ranami i martwicą tkanek. Jedną z metod zapobiegania takim zmianom są materace przeciwodleżynowe. Produkty z tej kategorii charakteryzują się specyficzną konstrukcją i wypełnieniem, które zapobiegają stałemu uciskowi newralgicznych miejsc podczas leżenia pacjenta w bezruchu. W materace przeciwodleżynowe można wyposażać łóżka medyczne. Sprawdzą się one również w przypadku tradycyjnych mebli do spania, wykorzystywanych w domu chorego czy w placówce opiekuńczej.

  Refundacja NFZ- Materace przeciwodleżynowe

Jeżeli wybrany materac mieści się w kwocie 400 zł tak jak Materac MAT-X1 , wówczas pacjent dopłaca tylko 30% czyli 117 zł. Jeżeli natomiast materac jest droższy, wówczas cenę powyżej limitu będziemy musieli pokryć z własnych środków.

 Osoba, która jest ubezpieczona i potrzebuje kupić sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze ma możliwość otrzymać refundację z NFZ. Zasady refundacji reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które zawiera szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawania, okresów ich użytkowania oraz wykaz lekarzy o danej specjalizacji, mogących wystawić zlecenie na ich zakup (1).

Kod refundacji NFZ na materac przeciwodleżynowy to P.117.

Kiedy można skorzystać z refundacji?

Z refundacji NFZ na materac przeciwodleżynowy może skorzystać osoba, która doznała urazu rdzenia kręgowego (paraplegia, tetraplegia) oraz osoby wymagającym stałego użytkowania materaca ze względu na długotrwałe przebywanie w łóżku. Dofinansowanie przysługuje raz na trzy lata, a chory musi pokryć 30% kosztów materaca. Limit środków pochodzących ze środków NFZ to 400 złotych (1).

Jak skorzystać z refundacji na materac przeciwodleżynowy?

  1. Wystawienie zlecenia na refundację przez osobę do tego uprawnioną

Jest to osoba, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji, na zasadach określonych w tej ustawie. Osobą uprawnioną do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w materac na odleżyny jest lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie geriatrii. Zlecenie ważne jest bezterminowo z wyjątkiem zaopatrzenia comiesięcznego. Zlecenie na zaopatrzenie comiesięczne może być wystawione na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące i może zostać zrealizowane wyłącznie w miesiącach, na które zostało wystawione, z wyłączeniem miesięcy, które upłynęły.

 

  1. Potwierdzenie zlecenia

Potwierdzenie odbywa się przez oddział NFZ, na terenie którego ubezpieczony jest zarejestrowany. Zlecenie może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową (zlecenie przesłane pocztą będzie odsyłane na adres pacjenta).

Do potwierdzenia zlecenia przez NFZ wymagany jest dowód osobisty osoby odbierającej potwierdzone zlecenie.

W przypadku gdy konieczne jest natychmiastowe zaopatrzenie pacjenta w wyrób medyczny poza obszarem zarejestrowania chorego – w potwierdzeniu zlecenia może pośredniczyć oddział NFZ, na terenie którego pacjent przebywa.

Odebranie materaca na odleżyny

Materac na odleżyny należy odebrać w punkcie mającym podpisaną umowę z NFZ  – może to być również sklep internetowy.Wybór konkretnej placówki należy do pacjenta – nie obowiązuje w tym wypadku rejonizacja. Pacjenci mają prawo wyboru wyrobu medycznego spośród zróżnicowanej oferty. Produkty o tych samych funkcjach mogą różnić się ceną i jakością. Jeżeli cena wybranego przez pacjenta wyrobu medycznego jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent dopłaca różnicę pomiędzy ceną brutto, a kwotą refundacji.

 

 

                                                                         

 

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl