1pxProducenci
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się

Materace przeciwodleżynowe

Opieka nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w będącą w okresie rehabilitacji po wypadku czy poważnej operacji wymaga troski o jej powrót do zdrowia i komfort. Szczególnie w przypadku osób leżących poważnym problemem są odleżyny. Powstają one w wyniku ucisku na tkanki i ograniczenia do nich dopływu krwi oraz tlenu. Zaniedbanie tej kwestii i profilaktyki odleżyn prowadzi do poważnych konsekwencji, włącznie z trudnymi do wygojenia ranami i martwicą tkanek. Jedną z metod zapobiegania takim zmianom są materace przeciwodleżynowe. Produkty z tej kategorii charakteryzują się specjalną konstrukcją i wypełnieniem, które zapobiegają stałemu uciskowi newralgicznych miejsc podczas leżenia pacjenta w bezruchu. W materace przeciwodleżynowe można wyposażać między innymi łóżka rehabilitacyjne oraz medyczne. Sprawdzą się one również w przypadku tradycyjnych mebli do spania, wykorzystywanych w domu chorego czy w placówce opiekuńczej.

Refundacja NFZ materacy przeciwodleżynowych

Osoba, która jest ubezpieczona i potrzebuje kupić sprzęt ortopedyczny oraz środki pomocnicze ma szansę otrzymać wsparcie finansowe. W związku z tym istnieje możliwość refundacji NFZ materacy przeciwodleżynowych. Wszelkie zasady z tym związane reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zawiera ono szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy, kryteriów ich przyznawania, okresów ich użytkowania oraz wykaz lekarzy o danej specjalizacji, mogących wystawić zlecenie na ich zakup. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej materace przeciwodleżynowe, to jeżeli wybrany model mieści się w kwocie 400 zł, wówczas pacjent dopłaca tylko 30%, czyli 117 zł. Kryteria te spełnia między innymi materac MAT-X1. Jeśli jednak produkt jest droższy, wówczas cenę powyżej limitu należy pokryć z własnych środków.

Różnice pomiędzy materacami przeciwodleżynowymi: bąbelkowym i rurowym

Materace przeciwodleżynowe ułatwiają opiekę i pielęgnację seniorów, osób leżących, schorowanych lub po przebytych urazach i operacjach. Zmniejszają ucisk ciała na tkankę, zapewniają delikatny ruch i tym samym zapobiegają niedotlenieniu tych części ciała, które u osoby leżącej narażone są na powstanie bolesnych i trudnych w gojeniu odleżyn. Najpopularniejsze rodzaje materacy przeciwodleżynowych to bąbelkowe i rurowe. Bąbelkowy materac przeciwodleżynowy składa się z naprzemiennie napełnianych ciśnieniem komór, odpowiadających za zmianę punktów podparcia ciała pacjenta. Z kolei materac przeciwodleżynowy rurowy jest unowocześnioną wersją materaca bąbelkowego, charakteryzującą się większą wytrzymałością oraz wysokością materaca. Pozwala na wyłączenie rur mających bezpośredni kontakt z istniejącą już odleżyną.

 

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl