Choć jest to bardzo powszechny problem, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla zdrowia może być jego bagatelizowanie. Bezdech senny, bo o nim mowa, to dolegliwość, która znacznie pogarsza jakość snu osoby, która na nią cierpi, przy czym stanowi ona potencjalne zagrożenie życia. Sprawdź, na czym dokładnie polega zespół bezdechu sennego i jak sobie z nim radzić.
Czym objawia się bezdech senny i jak go zdiagnozować?
Objawy chorobowe typowe dla zespołu bezdechu sennego są powodowane przez bezdechy pojawiające się u pacjenta w trakcie snu. W wyniku ustania wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50% dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem, czego efektem jest wysilony i głośny oddech, przebudzenie, a w niektórych przypadkach zupełne zatrzymanie oddechu. Bezdech senny może prowadzić do senności w trakcie dnia, obniżenia jakości życia, a nawet do zawału serca, niewydolności sercowej czy do zmian w strukturze i czynności mózgu. Dolegliwość ta stanowi czynnik ryzyka udaru mózgu i choroby Alzheimera.
Na czym polega terapia bezdechu sennego?
Leczenie opisywanej choroby może polegać na zastosowaniu specjalnego aparatu na bezdech senny, którego zadaniem jest dostosowywanie wysokości podawanego ciśnienia terapeutycznego do potrzeb danego użytkownika. Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w funkcje takie jak: automatyczne uruchomienie aparatu po wykryciu oddechu i wyłącznie go po zdjęciu maski, łagodny start od niskiego ciśnienia początkowego do ciśnienia terapeutycznego oraz delikatne obniżanie ciśnienia we wczesnej fazie wydechu. Aparaty na bezdech senny umożliwiają odczyt danych z terapii po jednej nocy, ale można też dzięki nim odczytać pełną statystykę, na przykład z 7 czy 28 dni.