Choroba, a także następujący po niej czas rekonwalescencji w wielu przypadkach trwa znacznie dłużej niż kilka dni. Niektórzy pacjenci z powodu posiadanych schorzeń i dolegliwości napotykają trudności przy wykonywaniu nawet najbardziej podstawowych czynności, często konieczne okazuje się skorzystanie z całodziennej opieki. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele udogodnień, które ułatwiają opiekę nad chorym oraz zapewniają pacjentom większy komfort w tym trudnym czasie. Pośród nich niezastąpione okazują się łóżka rehabilitacyjne, którym poświęciliśmy poniższy artykuł.
Jak działają łóżka rehabilitacyjne
To co, przede wszystkim odróżnia specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne od normalnego to mobilna rama, która pozwala na jego dowolne przemieszczanie. Innym udogodnieniem jest stelaż zbudowany w taki sposób, aby była możliwa zmiana kąta nachylenia poszczególnych segmentów posłania, na którym znajduje się pacjent. Ponadto meble rehabilitacyjne, w tym także łóżka są wyposażane w specjalne barierki i uchwyty dające szanse chorym na samodzielne podnoszenie się lub zmianę ułożenia.
Należy pamiętać, że konstrukcje tego rodzaju mają za zadanie nie tylko zwiększyć komfort chorego, lecz także zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo. Aby wesprzeć samodzielność pacjenta, niektóre modele posiadają także opcję sterowania różnymi ustawieniami za pomocą specjalnego pilota. Specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne znacznie ułatwia życie codzienne chorego, a tym samym zmniejsza ryzyko niepożądanych konsekwencji wynikających z niewłaściwych warunków odbywanej rekonwalescencji.
Czy chory nie może korzystać z normalnego łóżka?
Oczywiście może. Jednak należy pamiętać, że klasyczne łóżka są projektowane z myślą o użytkownikach w pełni sprawnych. Z tego powodu ich rama najczęściej znajduje się na wysokości ok. 30 cm co dla osoby osłabionej, z ograniczoną mobilnością może stanowić duże utrudnienie przy zarówno wstawaniu, jak i kładzeniu się. Dodatkowo standardowe łóżka posiadają płaski stelaż uniemożliwiający choremu przyjęcie innej pozycji od leżącej. To może powodować duże trudności przy podawaniu posiłków przez opiekuna i nie tylko. W dużym uproszczeniu, łóżko rehabilitacyjne nie jest niezbędne do pełnego powrotu do zdrowia przez chorego jednak znacząco przyczynia się do poprawy jego komfortu.