Osoby niepełnosprawne, przewlekle chore oraz będące w okresie rehabilitacji po wypadku bądź poważnej operacji wymagają szczególnej opieki. To właśnie u nich odpowiednio dopasowana do ich potrzeb profilaktyka przeciwodleżynowa ma największe znaczenie. Odleżyny powstają na skutek ucisku na tkanki i związanego z tym ograniczenia do nich dopływu krwi oraz tlenu. Na szczęście stosowanie właściwego materaca przeciwodleżynowego stanowi skuteczny sposób na zredukowanie ryzyka ich powstawania.
Materace służące do profilaktyki przeciwodleżynowej cechują się specyficzną konstrukcją i wypełnieniem, które zapobiegają wywieraniu stałego ucisku na ciało pacjenta, a dokładnie na newralgiczne miejsca podczas leżenia w bezruchu. Ogniska martwicy powstają w tych partiach ciała, w których części kostne stykają się z podłożem. Najczęściej pojawiają się między innymi w okolicy kości krzyżowej czy pośladków. Materace przeciwodleżynowe są zbudowane w taki sposób, by uciskane tkanki były stymulowane, dzięki czemu skóra mająca styczność z podłożem jest stale pobudzana i nie dochodzi do długotrwałego ucisku na nią.
Jakie są rodzaje materacy przeciwodleżynowych?
Prawidłowa profilaktyka odleżyn jest ważna, ponieważ zapobiega takim zmianom, jak trudne do wygojenia się rany, a nawet martwica tkanek. Ważne jest jednak to, by korzystać z odpowiednio dopasowanych do potrzeb pacjenta produktów. Istnieją różne materace przeciwodleżynowe, przy czym każdy z nich ma nieco inną specyfikę. W związku z tym doboru idealnego modelu zawsze warto dokonać wspólnie ze specjalistą. Wyróżnia się materace statyczne (stałociśnieniowe): z siemienia lnianego, żelowe, piankowe czy z wypełnieniem z granulatu styropianowego; dynamiczne (zmiennociśnieniowe) oraz pneumatyczne.