Opieka nad osobą chorą, która większość czasu musi spędzać w łóżku ze względu na swe schorzenia czy też dysfunkcje układu ruchu jest trudna bez odpowiedniej klasy sprzętu rehabilitacyjnego. Co może pomóc w codziennej pielęgnacji i zajmowaniu się podopiecznymi wymagającymi długoterminowego troszczenia się o ich dobrostan.
Łóżko rehabilitacyjne — podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym do opieki długoterminowej
W przypadku konieczności opiekowania się osobami schorowanymi, starszymi, które większą część doby spędzają leżąc w łóżku, wykonanie wielu czynności dnia codziennego, np. spożywanie posiłku, czytanie książek, wstanie z łóżka może ułatwić korzystanie z dobrze wyposażonego łóżka rehabilitacyjnego.
Do podstawowych jego funkcji, jakie warto sprawdzić wśród firm oferujących czy to sprzęt rehabilitacyjny na wynajem, czy do zakupu można zaliczyć:
- regulację wysokości całego łóżka w zależności od potrzeby, pilot pozwoli na płynne ustawienie go na odpowiednim poziomie,
- regulacji części tułowia — solidne podparcie pleców, jest niezwykle ważne i pomocne podczas wykonywania wielu czynności, jak np. spożywanie posiłków, czy wykonywanie zadań manualnych,
- regulacja podnóżka automatycznie lub zdalnie — pozwala odciążyć nogi, poprawiając komfort leżenia zwłaszcza osobom z problemami z nogami,
- kolebka łóżka, czyli możliwość pochylenia całego łózka od strony głowy bądź nóg, czyli przyjęcia tzw. pozycji Trendelenburga, dla osób borykających się z problemami krążenia krwi.
Stolik przyłóżkowy — pomoc w spożywaniu posiłków
Uzupełnieniem łóżka rehabilitacyjnego są stoliki przyłóżkowe z regulacją, pomocne również podczas np. czytania książki. Warto zwrócić uwagę przy ich wyborze by poza regulacją wysokości, miały one zamontowane obrotowe kółka z hamulcem, a sam blat dał się nachylić do kąta 45°, przed zsuwaniem się przedmiotów powinna chronić podwyższona krawędź stołu. Istnieją na rynku modele, które mają zakres odchylenia blatu nawet do 90° w każdym kierunku.