Osoba niepełnosprawna ruchowo jest mniej lub bardziej zależna od osób innych, wymaga więc szczególnej opieki. Nie wszystkie niepełnosprawności są stanem trwałym. Poprzez odpowiednie ćwiczenia często można przywrócić częściowo sprawność narządów, a poprzez zastosowanie odpowiedniego sprzętu ułatwić opiekę nad taką osobą. Poznaj najbardziej przydatne urządzenia.
Przeszkodami dla osoby niepełnosprawnej są często bariery architektoniczne obecne prawie w każdym domu takie jak schody, urządzenia w łazience, wysoko zamontowane szafki. Pierwszym krokiem powinno być więc zapewnienie pomocy niepełnosprawnemu w wykonywaniu prostych czynności takich jak jedzenie, korzystanie z toalety, mycie. Warto zaopatrzyć się w łóżko rehabilitacyjne z barierkami ochronnymi, wyposażone w wysięgnik z trójkątem do podciągania się, który ułatwia zmianę pozycji oraz materace przeciwodleżynowe. Przy łóżku warto ustawić mały stolik i niskie szafki przyłóżkowe, w których można przechowywać ważne leki, kosmetyki i przekąski. W codziennej toalecie pomocne będzie krzesło prysznicowe.
Jak pomóc niepełnosprawnemu w samodzielnym poruszaniu się?
Aby zwiększyć możliwość samodzielnego poruszania się osoby niepełnosprawnej, należy dobrać sprzęt do rodzaju niepełnosprawności. Czasami wystarczą kule, balkoniki lub chodziki. W innych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wózek inwalidzki lub skuter. Przy wyborze tego typu urządzeń warto poradzić się swojego lekarza lub rehabilitanta.
Niezmiernie ważną częścią opieki nad niepełnosprawnym jest jego rehabilitacja. W zależności konkretnego przypadku w domu można zainstalować rower rehabilitacyjny lub różnego rodzaju rotory do ćwiczeń dolnych lub górnych kończyn. W przypadku okresowej niepełnosprawności najlepszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu. Jednak jeśli niepełnosprawność jest trwała, warto postarać się o dofinansowanie na zakup sprzętu, które możesz uzyskać z PFRON-u, MOPS-u lub PCPR-u.